Pogoda w Dębicy

Burze:
Woj. podkarpackie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o burzach

Województwo podkarpackie wszystkie powiaty.
Prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 25 mm do 40 mm, lokalnie 55 mm oraz porywy wiatru do około 80 km/h. Miejscami grad.

Ostrzeżenie ważne do: 2024-05-23 02:00:00
Aktualizacja: 2024-05-21 23:01:37

Źródło: RSO


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Żywioły natury z dnia wczorajszego ucichły i oddychamy spokojnie łagodnym powietrzem pochodzenia polarnego, lokalnie izolowane burze w strefie frontowej występują jeszcze u naszych wschodnich sąsiadów, głównie na pograniczu białorusko-ukraińskim, natomiast rozleglejszy obszar nocnych i wczesno porannych burz lokuje się w krajach alpejskich, zwłaszcza nad północno wschodnią Italią oraz Słowenią (https://www.sat24.com/pl-pl/continent... ). Kontynuowany jest proces powoli postępującej korekty ciśnienia, wyż skandynawski umacnia się i przejściowo nasuwa się nad południowy Bałtyk, ale niebawem będzie on ustępował miejsce dla rozległego, ale płytkiego obszaru niskiego ciśnienia znad centralnej Europy, w kształcie zbliżonym do „płaskiej elipsy” z długą osią lokującą się od NW na SE, a rozciągającej się od południowych akwenów Morza Północnego aż po zachodnie Bałkany. To ta formacja baryczna, w horyzoncie czasowym naszych prognoz będzie, wywierała wpływ na warunki pogodowe w naszym kraju.

W pierwszej połowie dnia dominować będzie pogodne niebo, ale już od godzin około południowych znad Białorusi i południowej Litwy nasuwać się będą przelotne opady deszczu oraz wiosenne burze, rozprzestrzeniające się nad dzielnice północno wschodnie. Natomiast znad Czech i Słowacji, a także znad Podola i Wołynia, nasuwać się będzie zachmurzenie frontowe z przelotnymi opadami deszczu oraz burzami z gradem. Dobrze rozbudowanym chmurom burzowym Cb, sięgającym do tropopauzy, towarzyszyć będzie silny, porywisty wiatr, w porywach dochodzący do 70, 90 km/h, lokalnie jeszcze silniejszy mający siłę destrukcyjną. U schyłku dnia, a w porze nocnej, stopniowo zanikać będą burze, a nieco później także opady.

Jutro wyż znad Skandynawii przesuwać będzie powoli swoje centrum nad pogranicze fińsko-rosyjskie. Ustępować on będzie miejsce wspomnianej, rozleglej zatoce niżowej z uaktywniającym się w drugiej połowie dnia frontem chłodnym. Znów ruszy konwekcja i w godzinach popołudniowych występować będą burze z intensywnymi opadami deszczu oraz gradem, którym towarzyszyć będzie silny, porywisty wiatr dochodzący do 80, 90 km/h, lokalnie nawet silniejszy, mający siłę destrukcyjną. W porze nocnej burze stopniowo będą słabły i wygasały, ale opady lokalnie utrzymają się aż przez całą noc.

W dniu wczorajszym nad Gnieznem przez około jedną godzinę utrzymywała się tzw. „komórka konwekcyjna”, czyli dobrze rozbudowana chmura Cb, w porze wiosennej z opadami deszczu i gradu. W tym czasie ulice miasta zasypała 40-centymetrowa warstwa gradu, padał także intensywny deszcz, który doprowadził do zalań i podtopień. Mocno wiał wiatr, mający siłę destrukcyjną. Takie zjawisko często określane jest jako „oberwanie się chmury”, a spowodowane jest słabym gradientem barycznym, przez co dobrze rozbudowana przestrzennie chmura przez dość długi czas zmienia swoje położenie nieznacznie. Gdyby to zjawisko lokowało by się w tzw. „szczerym polu”, nawet nie byłoby zauważone. Z moich ponad 50-cio letnich praktyk meteorologicznych, jest to pierwszy taki epizod meteorologiczny w naszym kraju. Trzeba liczyć się z tym, że będą one występowały coraz częściej.

Jarosław Olędzki, 21 maja 2024r., godz. 7.40

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Dębicy

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Mapa pokrywy śnieżnej w Europie

Mapa pokrywy śnieżnej w Europie

Dostępna jest także mapa w większej rozdzielczości.

Źródło: ZOZ CBK PAN


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAA


Szukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)